Odpowiednio wcześnie zmienione opony pozwalają na uniknięcie problemów z wyjazdem do pracy, kiedy spradnie pierwszy śnieg. Szacuje się, że opony zimowe powinno się montować kiedy temperatura za dnia spada poniżej 7°C, chociaż trudno uznać ten wskaźnik za decydujący.

Warto mieć na uwadze, że nawet późną jesienią temperatura jest w ciągu dnia znacznie wyższa, dlatego błędem byłoby wyciąganie średniej dobowej, ponieważ poranny wyjazd z garażu może nas niemiło zaskoczyć kiedy temperatura spada do 0 lub kilku stopni powyżej zera.

oponyNależy przy tym podkreślić, że mieszanka wykorzystywana do produkcji opon zimowych znacząco różni się od tej stosowanej w ogumieniu letnim, która nie jest przystosowana do niższych temperatur. To co wyróżnia opony zimowe jest także ich charakterystyczny, gęsto ponacinany bieżnik, który został skonstruowany w taki sposób, aby dobrze radził sobie z odprowadzaniem śniegu i błota pośniegowego, które coraz częściej sprawia polskim kierowcom problemy w bezpiecznym prowadzeniu auta.

Poza szerokimi rowkami, dla opon zimowych charakterystyczne jest występowanie dużej ilości tzw. lamelek, które gwarantują krótkszą drogę hamowania na oblodzonym asfalcie. Dodatkowo ponacinane krawędzie pozwalają na lepsze odprowadzanie materiału i tym samym lepszą przyczepność na drodze. Zdaniem specjalistów im wyższy stopień ponacinania opony zapewnia, tym doskonalsze właściwości jezdne. Na rynku dostępnych jest wiele opon, chociaż coraz większą popularnością cieszą się te wyposażone w lamelki przestrzenne, które dodatkowo usztywniają całą konstrukcję.

Kiedy wymieniać opony na zimówki?

Opony letnie warto zamienić na zimówki już w październiku, co pozwoli na uniknięcie nadmiernych kolejek w warsztatach wulkanizacyjnych. Scecjaliści podkreślają, że wcześniejsza o kilkadziesiąt dni wymiana opon nie będzie miała większego wpływu na ścieranie bieżnika, za to pozwoli na szybsze i bardziej komfortowe korzystanie z serwisów oponiarskich.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 10.0/10 (1 głosy)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)