Na dzisiejszym rynku budownictwa mieszkaniowego coraz istotniejszą rolę odgrywają różnego rodzaju prywatne przedsiębiorstwa deweloperskie. Zobaczyć to można najłatwiej choćby wtedy, kiedy porównamy teraźniejszą sytuację z tą, którą mieliśmy do czynienia przed dwudziestoma czy trzydziestoma laty w naszym kraju. Wtedy bowiem niepodważalną pozycję na rynku nieruchomości miały na przykład spółdzielnie mieszkaniowe, czy też instytucje państwowe, zamiast prywatnych przedsiębiorców i deweloperów.

Czym tak naprawdę jest i zajmuje się firma deweloperska? Do jej zadań należy nie tylko kupienie bardzo atrakcyjnej działki pod zabudowę i potem znaleźć architekta lub wykorzystać własne biuro projektów do zaplanowania budynku. Oprócz tego na jej barkach spoczywa w późniejszym czasie także zarządzanie nieruchomościami oraz sprzedaż swoich apartamentów oraz mieszkań. Co interesujące, taka inwestycja z punktu widzenia deweloperów potrafi bardzo szybko się zwrócić, co zapewnia im środki na dalsze rozwijanie działalności i budowę nowych bloków oraz pomnażanie zysków z czynszów i ze sprzedaży lokum i biur.

To w jak ogromnym stopniu firmy prywatne przejęły nasz rynek mieszkaniowy, doskonale można zaobserwować przede wszystkim w stolicy – Warszawie. Naprawdę zadziwiające, nawet dla uznanych ekspertów z branży, jest to w jak niesamowicie dynamicznym tempie powstają tam nowe apartamentowce oraz budynki usługowe i biura. Podziw wśród znacznego grona zagranicznych obserwatorów wzbudza również ich wielki rozmach oraz zaskakująco wysoki poziom architektury i standardu.

8133762959_1fc382f82e_c

Obrazek: http://grupa3d.pl/

Tak wielki boom inwestycyjny w tej blisko dwumilionowej metropolii, jest nie do porównania z sytuacją w żadnym innym znaczniejszym miastem w Polsce. Co jest głównym czynnikiem takich różnic i tego, że sprzedaż apartamentów jest tam łatwiejsza? Rynek mieszkaniowy i usługowy w Warszawie od na przykład tego we Wrocławiu lub Gdańsku czy Łodzi, różni choćby to,, że nasza stolica szczyci się o wiele lepszą marką wśród inwestorów na świecie. Niepodważalnym faktem jest także to, że miasto z syrenką w herbie produkuje blisko 15% całego Produktu Krajowego Brutto Polski. Inne duże ośrodki miejskie, takie jak na przykład odpowiednio drugie i trzecie w kolejności Kraków oraz Łódź, nie mają na tyle potencjału, aby pod tym względem dogonić Warszawie.

Dobrze również rysują się też dla stolicy różne prognozy demograficzne. Wynika z nich jasno, że jako jedno z zaledwie kilku miast w Polsce może ona liczyć na jakikolwiek przyrost liczby mieszkańców. Dodatkowo nie zapominajmy, że liczyć powinniśmy całą aglomerację Warszawy, gdzie mieszka mnóstwo ludzi dojeżdżających do pracy w stolicy oraz gdzie również muszą powstawać dla nich mieszkania. Są to miejsca atrakcyjne szczególnie dla tych zamożniejszych, chcących być z dala od miasta pełnego korków i hałasu. Kraków czy Łódź wprawdzie też mają okoliczne miasteczka, jednak nie w tej skali co Warszawski okręg.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)