Sklepy zawierające odzieżą medyczną są rzadko spotykane ze względu na to, że mają wąską grupę odbiorców. Sklepy z odzieżą medyczną posiadają w swoim asortymencie produkty przeznaczone dla pracowników medycznych oraz dla osób pracujących w laboratoriach. Sklepy medyczne zaopatrują w odzież medyczną lekarzy, pielęgniarki, kosmetologów, ratowników medycznych, diagnostów laboratoryjnych, położne, biotechnologów, biologów, chemików oraz innych pracowników szpitali i laboratoriów. Sklepy z odzieżą medyczną posiadają w swym asortymencie bluzy medyczne, fartuchy dla lekarzy, fartuchy dla pielęgniarek, fartuchy laboratoryjne, fartuchy chirurgiczne.
Bluzy medyczne, fartuchy dla lekarzy, fartuchy laboratoryjne, fartuchy dla pielęgniarek różnią się zależnie od przeznaczenia. Fartuchy dla lekarzy są najczęściej dwuczęściowe. Bluzy medyczne służą do ochrony przed zimnem. Są one szczególnie przydatne w przypadku zabezpieczania imprez masowych, na świeżym powietrzu. Bluzy medyczne są także szczególnie przydatne zimą, gdy temperatura jest niska.
Fartuchy dla lekarzy mają głównie za zadanie ochronić lekarzy przed mikroorganizmami. Fartuchy dla lekarzy powinny być noszone przez lekarzy tylko w czasie pracy i prane w wysokich temperaturach, najlepiej codziennie. Ze względów na higienę dobrze jest, gdy lekarz posiada dwa fartuchy.
Fartuchy laboratoryjne mogą mieć krótki lub długi rękaw. Fartuchy laboratoryjne mogą być także krótsze lub dłuższe w zależności od potrzeb. W laboratoriach preferowane są długie fartuchy z długim rękawem. Fartuchy laboratoryjne służą do ochrony laboranta przed szkodliwymi odczynnikami chemicznymi np. stężonymi kwasami, stężonymi zasadami, odczynnikami teratogennymi, kancerogennymi. Ponadto fartuchy laboratoryjne służą do ochrony przed dostaniem się niechcianych artefaktów znajdujących się na odzieży laboranta do materiału badawczego. Stosowanie odzieży ochronnej jest istotnym elementem prowadzenia badań naukowych. Fartuchy laboratoryjne, podobnie jak odzież medyczna powinny być prane w wysokich temperaturach, jednak nie muszą być już prane tak często jak odzież z przeznaczeniem medycznym.
Odzież medyczna zazwyczaj jest w kolorze białym, rzadziej niebieskim. Odzież medyczna jest wykonana z bawełny, która nie jest materiałem łatwopalnym. Ważnym elementem stroju pracownika medycznego są także buty. Buty z przeznaczeniem medycznym powinny być wygodne, przewiewne, ale jednocześnie powinny zakrywać całą stopę. Buty z przeznaczeniem medycznym najczęściej są białe.

REKLAMA: Odzież lekarska – MedicStar – medicstar.pl/odzież-lekarska

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 10.0/10 (1 głosy)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)