Śmierć bliskiej osoby jest czasem, który bardzo ciężko znieść i normalnie w nim funkcjonować. Każdy człowiek ma prawo do przeżywania żałoby we właściwy i najlepszy dla siebie sposób. Jednak czas po śmierci to okres, kiedy do załatwienia zostaje wiele spraw urzędowych, zorganizowanie pochówku i pożegnania ze zmarłym bliskim.

Sytuacja dodatkowo komplikuje się, kiedy zachodzi konieczność sprowadzenia ciała z zagranicy. Taka sytuacja coraz częściej ma miejsce w dzisiejszych czasach. Spowodowane jest to faktem, że coraz więcej osób wyjeżdża na zagraniczne wakacje lub wyprowadza się z kraju w poszukiwaniu lepszego życia.

międzynarodowy transport zmarłych

 

 

Przewóz zwłok z z granicy

Firma Epitafium działa na rynku od 1992 roku i jej zadaniem jest świadczenie usług pogrzebowych na najwyższym poziomie. Firma zajmuje się także międzynarodowym transportem zmarłych. Dzięki wykwalifikowanej kadrze pracowniczej oraz bogatej flocie pojazdów możliwe jest przewiezienie zwłok z najodleglejszych zakątków świata.

Misją zakładu jest pomoc bliskim zmarłej osoby w przetrwaniu tego trudnego czasu żałoby, dlatego każdorazowo oferuje im się pomoc w załatwianiu spraw i formalności w urzędach oraz na cmentarzu. Wszystkie wykonywane czynności, czy to za granicą, czy na miejscu, odbywają się z pełnym poszanowaniem osoby zmarłej i jej wyznania.

Międzynarodowy transport zmarłych

Aby w ogóle móc myśleć o transporcie zwłok z zagranicy, należy załatwić kilka formalności. Po pierwsze, konieczne jest uzyskanie zezwolenia od starosty lub prezydenta miasta, w którym ma się odbyć pogrzeb zmarłej osoby. Uzyskane w przeciągu maksymalnie trzech dni zezwolenie należy wysłać do konsulatu kraju, w którym znajduje się zmarły. Wtedy konsul wydaje zezwolenie na przewóz zwłok z zagranicy.

Warto wiedzieć, że przewóz ciała musi odbywać się w określony sposób. Trumnę z ciałem można przewieźć tylko przy pomocy specjalnie oznakowanego i przeznaczonego do tego celu auta. Konieczne jest również posiadanie aktu zgonu oraz zaświadczenia, że zmarły nie odszedł na skutek osoby zakaźnej.

Warto wiedzieć, że o przewóz zmarłej osoby mogą ubiegać się osoby najbliżej z nią spokrewnione – maksymalnie do czwartego pokolenia. Do ich decyzji należy, czy do kraju zostanie przewieziona trumna z ciałem czy urna z prochami zmarłej osoby.

O ile europejskie przepisy są jasne, o tyle sytuacja komplikuje się, kiedy trzeba ciało sprowadzić drogą morską lub powietrzną. Nie wszyscy przewoźnicy bowiem umożliwiają transport zwłok – czasem trzeba je wcześniej skremować.

Formalności do załatwienia, jak widać jest wiele. Cały proces może przebiec szybciej i sprawniej, jeśli ich załatwienie powierzy się sprawdzonej firmie.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)