Ponieważ lokaty, zwłaszcza standardowe, krótko- i długoterminowe, są uważane za najbezpieczniejszy sposób inwestowania zaoszczędzonych pieniędzy, to właśnie one stanowią jeden z najpopularniejszych rodzajów produktów bankowych. Banki prześcigają się w oferowaniu klientom coraz to nowych lokat różnego rodzaju, a ogrom tych ofert może zawrócić w głowie każdego, kogo interesuje lokata. Jak wybrać lokatę dla siebie i zdecydować, które lokaty mogą zostać uznane za najlepsze lokaty na rynku?

Przed dokonaniem wyboru lokaty dla siebie, należy dokładnie rozważyć własne oczekiwania, możliwości i preferencje, analizując przede wszystkim kwotę, jaką chce się ulokować na lokacie, czas trwania lokaty, czyli okres, na jaki można „zamrozić” swoje oszczędności, spodziewany zysk, czy oprocentowanie lokaty, a także kwestię ryzyka – czy chce się je podejmować, czy też w imię bezpieczeństwa można zrezygnować z potencjalnie większych zysków z lokaty. Po udzieleniu odpowiedzi na te pytania wiadomo już, które typy lokat można brać pod uwagę w dalszych rozważaniach.

Dla osób, które nie chcą podejmować żadnego ryzyka, najlepsze lokaty to w 100% bezpieczne standardowe lokaty krótko- i długoterminowe, które przynoszą niewielki, ale pewny zysk. Krótkoterminowa lokata to rozwiązanie dla osób, które nie mogą „zamrozić” swoich oszczędności na dłuższy czas i pragną uzyskać zysk jak najszybciej. Długoterminowe lokaty z kolei, zwykle wyżej oprocentowane lub posiadające oprocentowanie zmienne (potencjalnie mogące rosnąć) przeznaczone są dla osób, które nie tylko odznaczają się większą cierpliwością, ale też mogą sobie pozwolić na „zamrożenie” oszczędności na dłużej. Z kolei dla osób, które nie obawiają się ryzyka i jednocześnie pragną uzyskać większy zysk najlepsze lokaty to na przykład lokaty inwestycyjne.

Kolejnym kryterium, jaki należy brać pod uwagę podczas dokonywania wyboru najodpowiedniejszej lokaty, jest kapitalizacja odsetek. Zapoznając się z ofertą banków i porównując różne rodzaje lokat, należy sprawdzić również, jak często kapitalizowane są odsetki – im częściej naliczane są odsetki, tym większy zysk (odsetki powiększają bowiem kapitał, który „pracuje” na zysk z lokaty).

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)