W Polsce lokaty bankowe od wielu lat cieszą się dużych zainteresowaniem klientów. Powodem popularności tej usługi jest jej dostępność (lokaty oferowane są przez większość banków), bezpieczeństwo (lokaty objęte są gwarancją BFG), jak również stosunkowo wysokie oprocentowanie. Lokata może zostać porównana do nowoczesnej formy skarbonki, w której pieniądze rosną w miarę upływu czasu. Oferta w zakresie lokat bankowych jest bardzo bogata. Ostatni ranking lokat wskazuje na niebywałą mnogość sposobów lokowania kapitału.

Lokaty ze znacznym kapitałem początkowym

najlepsze lokatyZamożni klienci mają do dyspozycji lokaty bankowe marzec 2014 negocjowane oraz lokaty rentierskie. Możliwość negocjacji z bankiem jest ogromnych atutem tego typu usługi. Klienci niekiedy mają możliwość prowadzenia rozmów na temat warunków umowy z samym zarządem danego banku. W czasie trwania negocjacji, klienci mogą uzyskać bardzo korzystne oprocentowanie lokat oraz indywidualny sposób naliczania odsetek i dodawania ich do wpłaconego kapitału. Wysokość kapitału początkowego z reguły przekracza 50 tysięcy złotych. Dla zamożnych klientów stworzono także lokatę rentierską. Usługa opiera się na zasadzie, że bank comiesięcznie wypłaca klientowi ustaloną kwotę pieniędzy z lokaty, czyniąc go rentierem.

Lokaty progresywne

Lokaty o charakterze progresywnym, często nazywane są dynamicznymi lub rosnącymi. Oprocentowanie lokat tego rodzaju rośnie z każdym miesiące. Stając przed wyborem rodzaju lokaty progresywnej sprawdźmy, jakie jest rzeczywiste oprocentowanie danej lokaty, to znaczy, ile wynosi oprocentowanie w skali roku. Najlepsze lokaty o charakterze progresywnym posiadają wysokie oprocentowanie w skali całego roku. Ponieważ zdarza się, że banki podają wysokość oprocentowania, obejmującego jedynie ostatnie, najwyżej oprocentowane miesiące trwania umowy depozytowej. Postarajmy się nie ulegać temu złudzenie i dokładnie policzyć, czy ta konkretna lokata jest opłacalna. Niemiej jednak lokaty progresywne są bardzo korzystne, zwłaszcza przy zakładaniu ich na długi okres.

Lokaty typu overnight

Ciekawą formą lokowania kapitału w bankowym depozycie jest lokata nocna, zwana overnight. Propozycja ta kierowana jest do ludzi, którzy nie są w stanie powierzyć kapitału bankowi na długi czas. Lokata overnight nie oznacza konieczności „zablokowania” swojego kapitału na wiele lat. Lokata overnight, zgodnie ze swoją nazwą, polega na tym, że pieniądze zarabiają jedynie za dnia, a w dzień pozostają do dyspozycji klienta. Z takiego rozwiązania biznesowego często korzystają firmy. Oprocentowanie lokat typu overnight jest zbliżone swoją wartością do oprocentowania standardowej lokaty bankowej. Klient może być spokojny, że każdej nocy jego kapitał wzrasta na bankowym depozycie, a za dnia jego pieniądze mogą być przeznaczane na bieżące wydatki, związane na przykład z prowadzeniem działalności gospodarczej.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)