Wielu z nas pamięta z amerykańskich filmów okrzyk bingo! Często kojarzy im się to z zebraniem starszych osób w niewielkiej salce, kiedy przy stolikach siedzą grupkami i co jakiś czas na wyczytany numer któryś się podnosi z radosnym uśmiechem. Jednak gra w bingo wcale nie jest przeznaczona wyłącznie dla osób starszych, można się przy niej świetnie bawić także w o wiele młodszym towarzystwie. Gra w bingo jest przecież podobnie jak ruletka czy blackjack grą hazardową. Można się z nią spotkać w miejscach takich jak kasyna.


bingoWiele osób zna ją jednak jedynie z nazwy i nie wie do końca na czym polega jej specyfika. Na czym zatem polega gra w bingo? Jest to stosunkowo prosta zabawa, której zasad każdy szybko się nauczy. Nie ma tutaj nic skomplikowanego co utrudniałoby zrozumienie. Aby zagrać należy skreślić wybrane losowo liczby na karcie do gry. Następnie grupa liczb pojawia się na elektronicznej lub wydrukowanej [;planszy i ten kto ma na swojej karcie taki sam układ wykrzykuje bingo, czyli staje się zwycięzcą. Każdy gracz na początku zabawy otrzymuje planszę z siatką zawierającą kombinacje liczb. W niektórych odmianach gry zdarzają się również karty z pustymi polami do uzupełnienia. Następnie osoba prowadząca grę losuje kulę ze specjalnego bębna i ogłasza jaki numer padł. Gracze zakreślają ją na swojej karcie jeżeli mogą ją tam znaleźć. Gra toczy się do chwili kiedy któryś z graczy nie uformuje na swojej karcie wzoru zgodnego z uzyskanym podczas losowania.

Mogą to być kombinacje takie jak jedna linia, dwie linie czy nawet cała plansza. Aby wygrać musi wykrzyknąć bingo! Odmiana amerykańska planszy do gry w bingo wypełniona jest płaskimi kawałkami tektury zawierającymi w sumie 25 kwadratów ułożonych w rzędy 5×5. Istnieją również plansze tak zwane dual – one mają po dwie liczby w każdym ze znajdujących się na nich kwadratów. Podczas jednej partii zwykle rozgrywa się nawet kilka bingo. Pierwszym zwycięzcą jest ten kto zdobył całą linię, a gra kończy się wówczas kiedy ktoś skompletuje całą planszę.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 7.1/10 (8 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)