Niestety nadal w bardzo wielu firmach lekceważy się kwestie dotyczące bezpieczeństwa. Taka sytuacja wynika przede wszystkim z oszczędności, ale także z braku świadomości na temat roli jaką odgrywa odpowiednia wiedza w tym zakresie.

Podstawą bezpieczeństwa w każdym przedsiębiorstwie – powinny być systematyczne szkolenia dotyczące bezpieczeństwa. Tego typu kursy muszą się odbywać regularnie, ale także z różnych powodów, takich jak wprowadzenie nowego sprzętu. Szkolenia BHP dla firm powinny być zawsze bezpośrednio związane z konkretnymi warunkami pracy w danym przedsiębiorstwie.

19065091225_0bc7905793_k

Najważniejszą zaletą szkoleń BHP – jest zwiększenie bezpieczeństwa pracowników, a także możliwość stworzenia warunków pracy, które będą chronić ich zdrowie. Każde stanowisko jest związane z konkretnymi zagrożeniami dla zdrowia. Dotyczy to nawet takich zawodów jak sekretarka, która jest np. narażona na wady postawy lub problemy ze wzrokiem. Dlatego nawet pracownicy biurowi powinni przechodzić regularne kursy dotyczące higieny i bezpieczeństwa.

Jednocześnie BHP szkolenia zmniejszają ryzyko wypadków – niestety w wielu firmach pracownicy nie mają właściwej wiedzy na ten temat, co prowadzi do poważnego zagrożenia. W licznych przedsiębiorstwach może dojść do groźnych wypadków, które niestety prowadzą do poważnego uszczerbku na zdrowiu lub nawet do utraty życia. Większości z takich sytuacji da się uniknąć.

Jednocześnie każdy przedsiębiorca powinien zdawać sobie sprawę z tego – że to on ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo osób, które zatrudnia. To jego zadaniem jest stworzenie właściwych warunków na każdym stanowisku w firmie. W ramach swoich obowiązków powinien zapewnić sprawne funkcjonowanie wszystkich używanych urządzeń, ale także dostęp do kursów oraz szkoleń BHP. Brak takich działań może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Równie ważny jak szkolenia BHP jest kurs pierwsza pomoc – ten temat był poruszany wielokrotnie w mediach, również wiele osób przeszło tego typu kursy. Niestety w praktyce okazuje się, że zazwyczaj, gdy dojdzie do wypadku rzadko ktoś wie jak należy się zachować. Dlatego szkolenia w tym zakresie warto jest powtarzać, a także zlecać je kompetentnym osobom.

9085326397_cc1d05f9c1_k
Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że wiedza na temat pierwszej pomocy może ratować życie – zazwyczaj wpadek jest postrzegany jako wyjątkowa sytuacja. Tymczasem do takich wydarzeń może dojść w każdej chwili zarówno w miejscu pracy, na drodze, jak i w domu. Czasem wystarczy chwila nieuwagi. Wbrew pozorom często nie trzeba posiadać bardzo dużej wiedzy żeby udzielić pomocy. Okazuje się, że w wielu przypadkach duże znaczenie ma pewność siebie oraz wiara w swoje umiejętności, która skłania do działania. Dlatego dobry, solidny kurs pierwszej pomocy ma tak duże znaczenie.

Części osób inwestowanie w tego typu kursy i szkolenia może wydawać się stratą czasu oraz pieniędzy. Zazwyczaj zmieniają one swoje poglądy, gdy dojdzie do wypadku. Niestety w takiej sytuacji jest już o wiele za późno na podjęcie jakichkolwiek działań.

 

źródło: http://www.warszawa.bhp-center.com.pl/obsluga-firm/

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)