Bankowe kredyty w walucie obcejCo dzieje się z kredytami walutowymi i jakie są prognozy na najbliższe kilka miesięcy w temacie kredytów w walutach obcych zwłaszcza EUR i frankach szwajcarskich. Czy warto wstrzymać się z zaciągnięciem kredytu hipotecznego do czasu aż sytuacja się wyklaruje?

Pomimo iż złotówka ostatnio umacnia się to jednak cały czas pozostaje tak słaba, że walutowe kredyty w dalszym ciągu nie są opłacalne. W związku z tym kredyty w walucie polskiej cieszą się w tej chwili wielkim powodzeniem, niespotykanym w minionych latach. Czy ten trend się utrzyma czy też za jakiś czas kredyty walutowe wrócą do łask. Jak estymują specjaliści – żadnego scenariusza nie można wykluczyć.

Spadek popularności walutowych kredytów jest spowodowany nie tylko zwyżkującymi kursami walut w kantorach i na rynkach i giełdach walutowych, ale także czynnościami KNF oraz Narodowego Banku Polskiego. Wszystko to sprawia że kredyty w walutach obcych drożeją i zaczynają być coraz to mniej interesujące. Co więcej wszyscy mają w pamięci galopującego franka szwajcarskiego i dopiero teraz jak nigdy dotąd zaczynają zdawać sobie sprawę z możliwego zagrożenia jakie niosą ze sobą bankowe kredyty w walutach obcych.

Co więcej od 1 stycznia bieżącego roku czyli 2012 weszła w życie rekomendacja S a właściwie jej nowelizacja, która okazała się przysłowiowym gwoździem do trumny dla kredytów walutowych. Nadzór finansowy wdrożył innowacyjne zarządzenia dotyczące udostępniania walutowych kredytów. Na ich podstawie bank może dać walutowy kredyt tylko i wyłącznie w warunkach gdy obliczona miesięczna rata nie będzie większa niż czterdzieści dwa procent miesięcznego dochodu kredytobiorcy. Co najważniejsze, aby zrobić taką kalkulację nie można za bardzo wydłużyć okresu na jaki udzielany jest kredyt, jak to praktykowano w latach poprzednich. Dzisiaj maksymalny okres brany pod uwagę do wyliczenia raty kredytowej to maksymalnie dwadzieścia pięć lat. Do tego jeszcze pod uwagę wziąć wypada koszty jakie banki ponoszą kupując waluty. Z tego powodu robią one co mogą ażeby zniechęcać ewentualnych kredytobiorców do brania kredytów w walutach obcych.

W związku z wprowadzonymi nowymi uwarunkowaniami ofert kredytów w walutach obcych mocno się zmniejszyła propozycja banków w tym zakresie i należy się domyślać, że niestety walutowe kredyty, które ciągle jeszcze są dostępne, będą stopniowo całkowicie wycofywane z rynku. Sytuacja ta ma swoje zarówno zalety jak i wady. Wadą jest niewątpliwie zwiększony koszt kredytu mieszkaniowego w polskiej walucie, zaletą jednak jest z pewnością brak ryzyka kursowego i dość jasne zasady spłacania rat kredytowych. Ci którzy chcą wziąć kredyt hipoteczny mogą te zasady postrzegać jako komplikację, natomiast Ci którzy mają walutowy kredyt zaciągnięty kilka lat temu, chętnie przestawiliby bieg historii, jeśliby to było możliwe i dzisiaj wzięliby kredyt w złotówkach.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 6.7/10 (15 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)