Android to system operacyjny stosowany w różnego typu urządzeniach przenośnych, m.in. tabletach i telefonach komórkowych. Dostępny na licencji opensource, a jego autorstwo przypisuje się firmie Google. System działa na zasadach Linuksa, umożliwia także opracowanie aplikacji w języku Java, przy uprzednim zastosowaniu dokładnie opracowanych bibliotek. Aktualnie ich ilość to około 250 tysięcy. Google nabyło Androida w 2005 roku. Firma Android Inc zajmowała się przygotowywaniem oprogramowań dla różnych urządzeń mobilnych.


Jej współzałożyciel, Andy Rubin rozpoczął pracę w koncernie Gogle, gdzie kierowany przez niego zespół opracował system oparty na Linuksie. Już na początkowym etapie pracy, przedsiębiorstwo prowadziło rozmowy z operatorami komórkowymi, przedstawiając im propozycje ewentualnej współpracy. Naturalnie, nie brakowało domniemań co do możliwego udostępnienia wyszukiwarki oraz innych narzędzi Google dla różnych urządzeń telekomunikacyjnych. Spekulowano nad ewentualnym wprowadzeniem na rynek nowego telefonu komórkowego, sygnowanego marką Google. Zaletą Androida jest możliwość instalowania przydatnych aplikacji takich, jak np. rozkład jazdy PKP albo nawigacja GPS. System operacyjny działa podobnie, niezależnie od typu i marki telefonu, w którym jest zainstalowany. Dzięki temu producenci aplikacji nie musza dostosowywać ich do każdego aparatu dostępnego na rynku. Co ciekawe, Android nie jest przeznaczony wyłącznie dla przenośnych mobilnych. Istnieją także wersje przeznaczone dla stacjonarnych komputerów, jednak niestety nie są one a najwyższym poziomie.

Jednak system bardzo dobrze się sprawdza w tabletach, czyli urządzeniach, łączących funkcje telefonu komórkowego oraz laptopa. Dzięki tabletom można połączyć się z Internetem, poczytać elektroniczną książkę albo nawet obejrzeć film. Wszystko to dzięki korzystaniu z wygodnego, dotykowego wyświetlacza. Cały tablet zazwyczaj jest formatu A4, co ułatwia korzystanie z niego, pomimo, że może wydawać się nieporęczny i zbyt duży.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 6.8/10 (18 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)